जग बसालेका काम ५ बर्षमा पुरा हुन्छन (अन्तरर्वाता)

प्रतिनिधि सभा  प्रदेश सभा निर्वाचन भएको एक बर्ष वितेको   देशमा नयाँ संविधान जारी भएसंगै भएको आमनिर्वाचनको एक बर्षमा संघिय साँसदले पर्वतमा के के काम गरे  आगामी दिनमा के गर्ने योजना बनाएका छन् भन्नेजनताको चासो रहिआएको   साँसद पदम गिरीले पत्रकार सम्मेलन गरि केहि दिन अगाडी आफ्ना उपलब्धी सार्वजनिकगरेका छन्  हामीले केहि गहिराईमा पुगेर गिरी संग उनका एकवर्षका उपलब्धी  आगामी कार्यायोजनाका बारेमा  पर्वत नेपाल डटकमले लिएको अन्तरर्वाता :

एक वर्षको अवधिमा कति काम पुरा भए कति अधुरा रहे ?

एकवर्षमै सबै काम पुरा हुँदैनन् । एक बर्षको अवधिमा प्रतिनिधि सभा मार्फत कानून निर्माण कार्यमा म सक्रिय भएर लागेँ । योअवधिमा जिल्लाबासीले विकास निर्माणमा सामान्य रुपमा अनुभूति गर्ने गरी काम शुरु गरेको छु । मैले यत्ति भन्न सक्छु कि हामीलेविकासको जग बसालिसकेका छौँ । यो अवधिमा मैले चुनावमा गरेका बाचा कसरी पुरा गर्न सक्छु भन्नेमा केन्द्रित भएको छु । मैलेभन्दै आएको छु कि विकास भनेको जादूको छडी जस्तो भर्खरै हुने कुरा हैन् । विकासका पनि प्रक्रिया हुन्छन् । संभाव्यता अध्ययनगर्नुपर्छ, योजना पार्न धाउनुपर्छ, बजेटमा उल्लेख हुनुपर्छ, वजेट एकैपटक आउँदैन् । त्यहि भएर नीतिगत र प्रक्रियागत कारणले पनिप्रगतिहरु एकै पटक हुँदैनन् । मैले एक वर्षको अवधिमा यति काम पुरा गरेँ भन्दा पनि अधुरा नै छन् र पाँचवर्षमा कुनै अपुरा नहुनेगरि गरिछाड्ने छु ।

एक वर्षको अवधिमा के के कामको जग बसाल्नुभयो ?

तपाईले देख्नु र सुन्नुभएकै छ मैले सडकलाई पक्कि बनाउने अभियान शुरु गरेको छु । पूर्वाधार विकास कोषको रकम मैले सबैपक्कि सडक बनाउन बिनियोजन गरेको छु । केहि सडक कालोपत्रेको चरणमा प्रबेश गरिसकेका छन् । सडक पक्कि भएपछिहामीले फेरि जनताको अर्को आवश्यकतामा प्रबेश गर्छौँ । हामीले देखिने गरि काम गर्ने सोचका साथ अगाडी बढाएका छौँ । सडककालोपत्रेको काम शुरु भएको छ । कतिपय योजना बजेट अभावले रोकिएका थिए । वारीवेनी–बगरफाँट–बाँसखर्क सडक,दोविल्ला–सिल्मी–ठुलिपोखरी सडक, पातिचौर–देउपुर–लप्सिबोट सडक,डिमुवा–तिलाहार–राम्जादेउराली सडक, घुम्ति–लाम्पाटा–पाङ सडक र अर्मादी–खुर्कोट–बनौ सडक निर्माणको चरणमा गईसकेकाले केहि बर्षमा यी सडक पुरा हुनेछन् । प्रदेश सभा क्षेत्र न२ अन्तर्गत रहेका लमायखोला–लुंखु सडक, मु्डिकुवा–लमायखोला सडक समेत निर्माणकै चरणमा छन् ।  प्रदेश सभा क्षेत्र न २ माबाँकी सडकहरु समेत कालोपत्रेको चरणमा छिट्टै जानेछन् । क्षेत्र नम्बर १ को कुरा गर्नुहुन्छ भने वारीवेनी–माझफाँट–लेकफाँटसडक, मिलन चोक–लेकफाँट–शालीजा सडक, मिलनचोक–धाइरिङ सडक कुश्मा–दुर्लुङ–क्याङ–सडक, सहस्रधारा–तारततरकोट– बनौ सडक, पातिचौर–बाजुङ–क्याङ सडक, साइकलचोक–ठुलिपोखरी–खौला सडक, दोविल्ला–पकुवा–गगटे–आर्थरसडक कालोपत्रेको चरणमा लैजान प्रदेश र संघिय सरकारमा मैले पहल गरिरहेको छु । क्षेत्र न २ अन्तर्गतका  चिसापानी–हातेमालोचोक–बर्राचौर सडक, लुंखु–पाखापानी–भोर्ले–हुवास सडक कार्किकेटा–थापाठाना–शंकरपोखरी–खानीगाउँ–जैमिनी सडकदोविल्ला–फलेवास ढिक सडक, लुंखु मिलनचोक–बालाकोट–होश्राङदी सडकलाई पनि मेरो कार्यकालमा कालोपत्रे जसरी पनि गरेरैछाड्ने प्रतिबद्धता ब्यक्त गर्छु ।

सडक बाहेक अरु कुन कुन योजना प्राथमिकतामा छन् ?

पर्वत जिल्लालाई खानेपानीयुक्त जिल्ला घोषणाको तयारीमा छौँ । सबै घरमा खानेपानीको पहुँच पु¥याउन हामीले ‘एक घर एक धारा’अभियान सञ्चालन गरेका छौँ । त्यस्तै रुग्ण अवस्थामा रहेका सामूदायिक क्याम्पस र विद्यालयको सुधार गर्ने कार्यक्रम पनि छ ।यूवाहरुलाई कृषि तर्फ आकर्षित गर्न र घरेलु उद्यमलाई प्रोत्साहन गर्ने कार्यक्रम छ । सरकारले यूवाहरुलाई सहुलियतपूर्ण ऋणकोव्यवस्था गरेको छ । यो कार्यक्रमले यूवाहरुलाई बिदेश जानुहुन्न देशमै केहि गर्नुपर्छ भन्ने प्रेरणा दिन्छ । स्वास्थ्यको क्षेत्रका कुरागर्नुहुन्छ भने सबै स्वास्थ्यचौकीमा आवश्यक स्वास्थ्यकर्मीको व्यवस्था गर्न मैले पहल गरेको छु । सबै स्थानीय तहलाई बलियो बनाउनमैले आफ्नो ध्यान केन्द्रित गरेको छु । स्थानीय तहमा कर्मचारीको अभाव हुन नदिन केन्द्र सरकारले ध्यानाकर्षण गराएको छु ।भूकम्प पीडितलाई सहज रुपमा अनुदानको व्यवस्था गराउन पनि मैले दवाव दिईरहेको छु । जनताका आधारभूत आवश्यकतालाईलिएर मैले काम गर्दै आएको छु ।

तपाईले सडकलाई मात्रै प्राथमिकता दिँदा अरु क्षेत्र ओझेलमा पर्ने हुन कि ?

त्यस्तो कदापी हुँदैन् । मैले यो वर्ष सडकलाई जोड दिएँ । अर्को वर्ष अर्को योजना पुरा गर्छु । एकै पटक थोरै बजेटले धेरै काम गर्नसकिँदो रहेनछ । हामीले बजेट छरेर धेरै योजना देखाएर कुनै विकास हुँदैन् । कुनै पनि योजना पुरा गर्न प्रर्याप्त बजेट चाहिन्छ । योवर्ष सडकका योजना सम्पन्न गरेपछि अर्को वर्ष खानेपानी, शिक्षा, उर्जा वा पर्यटनका लागि मात्रै योजना बनाएर काम पुरा ग¥यौँ भनेबल्ल दिगो रुपमा योजना पुरा हुन्छ । सडक नभई अरु विकास हुन सक्दैन् । सहज सडक बन्यो भने गाउँमा उत्पादीत कृषि उपजबजार आउन सहज हुन्छ । सडककै कारण गाउँको उत्पादन बजार आउन सकेको छैन् । सडक राम्रो भयो भने आवाजजावत सहजहुन्छ भने गाउँमा पर्यटक पुग्न पनि सजिलो हुन्छ । सडक सहज भयो भने गाउँ र बजार समान हुन्छ । गाउँ रित्तिदै गएको सुविधाकोअभावका कारण नै हो । सडक सहज भएपछि मानिसहरु गाउँमै संभावना देखेर त्यहि रमाउँछन् । सडक विकासको पहिलोखुड्किलो भएकाले मैले यो वर्ष सडकलाई बढि जोड दिएको हुँ । सडक बनेपछि अरु संभवनाका ढोका खोल्छन् । त्यसपछि हामीअरु योजनामा पक्कै ध्यान दिनेछौँ ।

तपाईले आफुले गरेका काम बाट जनता सन्तुष्ट छन् कि छैनन होला ?

काम गने मान्छे सँग सबै सन्तुष्ट हुन्छन् भन्ने हुँदैन । सन्तुष्टि संगै असन्तुष्टि पनि आउँछन् । मैले असन्तुष्टि पनि सुनेको छु । जनतातत्कालै काम होस भन्ने चाहान्छन् । विकास भन्ने कुरा छु मन्तर लगाए जस्तो तत्कालै हुने कुरा हैन् । तत्कालै मैले भनेजस्तै होस भन्नेजनता असन्तुष्ट हुन सक्छन् । फलामलाई फलामले काट्छ भने जस्तै मैले सबैलाई दंग पार्ने गरि काम गरेर सबै असन्तुष्टलाई खुशीपार्नेछु । मैले चुनावमा गरेका कुनै बाचा भुलेको छैन् । समग्रमा मेरो कामप्रति नागरिकहरुको सन्तुष्टि पाएको छु । धेरै वर्षपछि हामीलेखोजेको प्रतिनिधी फेला पारेका छौँ भनेर जनता खुशी भएका छन् ।  प्रतिनिधि सभाको निर्वाचनमा आफूलाई जनताले दिएको मतकोदुरुपयोग नहुने गरी जनतालाई नै सम्झेर जनताको काममा लागि परेको छु ।

साँसदमा पर्वतका जनताले गर्व गर्ने गरि मैले कुरा उठाउने छु भन्नुभएको थियो नि ?

हो मैले चुनावमा विजयी भएपछि जनतालाई सम्बोधन गदैै यसो भनेको थिएँ । मैले भने अनुसार नै पर्वतको विकासका बारेमा बोल्दैआएको छु । मैले पर्वतको समस्या, संभावना, यहाँका जनताका आकँक्षा, देशमा देखिएका विभिन्न समस्याको बारेमा बोल्दै आएकोकुरा यहाँले पनि देख्नुभएको होला । पर्वतबाट मलाई अत्याधिक मत दिएर पठाएका जनताका हरेक जनजिविकाका सवालमा मैलेखरो रुपमा संसदको ध्यानकर्षण गराएकै छु र गराईरहनेछु । हामीले जिताएका प्रतिनिधी त्यसै समय खेर फाल्ने काम गर्दैनन भन्नेकाम गर्न म प्रतिवद्ध छु । पर्वत कृषि, उर्जा, उद्योग, पर्यटन लगायतका संभावना राम्रो भएर पनि पछि नै छ । मैले सरकारलाईपर्वतको विकासमा ध्यान दिन ससक्त रुपमा ध्यानाकर्षण गराईरहनेछु यसमा तपाई सबै ढुक्क भए हुन्छ भन्न चाहान्छु ।

पर्वत नेपाल डट.कमलाई तपाई केहि भन्न चाहानुहुन्छ ?

पर्वत नेपाल डट.कम. अनलाईनले बेलाबेलामा मेरो काम र जनताका गुनासाहरु म सामू ल्याएर समाधानको उपायको खोजीगरिरहेको मैले स्मरण गरिरहेको छु । यो अनलाईनले कुनै एक पक्षको मात्रै पृष्ठपोषण गरिरहेको छैन् । प्राय बिदेशमा रहेकानेपालीहरुलाई नेपालमा लगानी गर्न आकर्षित गर्ने काम गरिरहेको छु । विदेशमा रहेका नेपालीहरुले विभिन्न माध्यमबाट देशलाईसहयोग गरिरहेको, पीडित व्याक्तिहरुलाई सहयोग गरेको पनि पढ्ने गरेको छु । विहान उठेर कालो चिया वा कफि लिनुभन्दा पहिलेमैले यो अनलाईन हेर्ने गरेको छु । मलाई यो अनलाईन संधै हेरिरहने वानी नै परेको छ । यहाँहरुले जुन मिहेनत गर्नुभएको छ रदेशलाई समृद्ध बनाउने प्रयास गरिरहनुभएको छ । निष्पक्ष समाचार प्रकाशित गर्नुभएको छ । यसलाई निरन्तरता दिनुहोला । तपाई रहामी मिलेर नै असल समाज निर्माण गर्न सक्छौँ र समृद्ध नेपाल र सुखी नेपाली बन्ने अभियान सफल बनाउन सक्छौँ धन्यवाद ।